• 25 czerwca 2022

Porządki w dokumentach

Jak przechowywać dokumenty

Bałagan w dokumentach to problem bardzo wielu osób. Najlepiej wszystko odpowiednio sobie uporządkować, ale jaki segregator wybrać, by było to łatwiejsze? Postaramy się Wam podpowiedzieć jak efektywnie przechowywać najważniejsze dla was dokumenty.

Format

W zależności od wielkości dokumentów najważniejszą kwestią będzie oczywiście wybór formatu segregatora. Najczęściej spotykane formaty to A4 oraz A5. Ważną kwestią będzie również to, czy będziemy wpinać dokumenty w koszulkach czy bez. Należy wcześniej sprawdzić czy koszulka nie będzie wystawać poza segregator. Dokumenty mogą wtedy wystawać i nieestetycznie się gnieść.

Szerokość grzbietu

Wcześniej warto się zastanowić ile dokumentów będziemy przechowywać w takim segregatorze, by dopasować optymalną szerokość grzbietu. Oczywiście im szerszy będzie grzbiet tym więcej dokumentów będzie można tam umieścić.

Mechanizm ringowy

Na ilość dokumentów mieszczących się w segregatorze wpływa także mechanizm do wpinania. Najbardziej popularne jest ringowe zapięcie, a więc dokumenty wpina się na specjalne pierścienie, które dzielą się na takie w kształcie litery D oraz litery O. W literze D będzie można wyrównać dokumenty i dzięki temu ułożenie dokumentów będzie ładniej się prezentować. im większe będą ringi na dokumenty tym więcej dokumentów będzie można w takim segregatorze umieścić.

Mechanizm dźwigniowy

Jest to opcja wygodniejsza niż tradycyjny mechanizm, ponieważ ringi rozpina się za pomocą specjalnej dźwigni i dzięki temu w szybki oraz łatwy sposób będzie można wsadzać dokumenty do segregatora. Umożliwia to również przechowywanie większej ilości kartek więc dobrze sprawdzi się w praktyce.

Dociskacz

Mocowany jest na ringach, aby dociskać dokumenty jak sama jego nazwa nam wskazuje. Dzięki niemu dokumenty są lepiej przytrzymywane co sprawia, że są również bezpieczniejsze.

Akcesoria na dokumenty

Kieszonka na etykietę

Aby opisać segregator najwygodniej wybrać taki, który będzie miał specjalną kieszonkę, gdzie będzie można umieścić etykietę z opisem. Dzięki temu będzie wiadomo co w takim segregatorze się przechowuje. Dodatkowo będzie można również wygodnie taką kartkę z opisem zmienić, gdy pojawi się taka potrzeba.

Oczko brzegowe

To nic innego jak otwór w grzbiecie, który ułatwi ściąganie segregatora z półki.

Oczko rado

Montowane będzie na pierwszej stronie okładki w formie metalowej, dzięki czemu istnieje możliwość zamknięcia segregatora. Wierzchołki ringów przechodzą przez otwór i zahaczają się o metalowe wypustki..

Przekładki i zakładki

Kiedy wybierze się odpowiedni dla siebie segregator warto także wybrać do niego przekładki. Dzięki nim będzie można segregować odpowiednio dokumenty i jeszcze szybciej będzie się można w ich odnaleźć w przyszłości.

Skoroszyt

Jeśli chcecie segregować mniejsze ilości dokumentów to warto postawić na skoroszyty. Do nich wpina się dokumenty na tak zwane wąsy, dzięki temu będzie można również je zabezpieczyć.

W ten sposób wybór segregatora znając te wszystkie opcje powinien stać się dla Was łatwiejszy. Mamy nadzieje, że z naszymi propozycjami uda się Wam łatwiej uporządkować dokumenty.

Więcej...

Share :

Może Cię zainteresować

Przechowywanie dokumentów

Obowiązek przechowywania dokumentów przez określony czas może dotyczyć zarówno osób prywatnych jak i firm...